FOLLOW US:

AWARDS PARTNER:

Mataura Licencing Trust

PREMIER SPONSORS

GDC VIVA NZME

Results 2018

RESULTS 2018

Open Section Awards:

Carvin Streetwear - STREETWEAR AWARD
Winner: Abed Ghandour (Hagley School of Fashion, Christchurch)
Runner Up: Katherine Edyvean (Hagley School of Fashion, Christchurch)
Highly Com: George Borrie (Southern Institute of Technology, Invercargill)

New World Gore - SUSTAINABLE AWARD
Winner: Viv Tamblyn (Gore)
Runner Up: Ruth Bucknell (Masterton)
Highly Com: Lucy Maw (Dunedin)

Gore District Council - RETRO 80's AWARD
Winner: Marike Uys (ARA Institute of Canterbury, Christchurch)
Runner Up: Ruebin Caldwell (Hagley School of Fashion, Christchurch)
Highly Com: Rosie Gyde (Lumsden)

Liz Thomas - COLLECTIONS AWARD
Winner: Seda Demirsoy (Toi-Ohomai Institute of Technology, Tauranga)
Runner Up: Jasmine Tainui (Toi-Ohomai Institute of Technology, Tauranga)
Highly Com: Liz Reissmann (Greymouth)

Hokonui Heritage Precinct - AVANTE GARDE AWARD
Winner: Laura Hearn (ARA Institute of Canterbury, Christchurch)
Runner Up: Sophie Ward (Massey University, Wellington Campus)
Highly Com: Courtney Cansdale (ARA Institute of Canterbury, Christchurch)

Heartland Hotel Croydon - NIGHTLIFE AWARD
Winner: Vicki Taylor-Blair (Dunedin)
Runner Up: Kamonchakrie Saehung (Massey University, Wellington Campus)
Highly Com: Cindy Weiss (Hagley School of Fashion, Christchurch)

School Section Awards:

School Section: The Thomas Green - STREETWEAR AWARD
Winner: Te Rina Coffin (Bethlehem College, Tauranga)
Runner Up: Amelia Phillips (St Hilda's Collegiate, Dunedin)
Highly Com: Zoe Coventry (Wellington Girls College)

School Section: Amoré - AVANTE GARDE AWARD
Winner: Alice Parsons (Bayfield High School, Dunedin)
Runner up: Madison Brooks (Marlborough Girls College)
Highly Com: Eva Albiston (Wellington Girls College)

School Section: Regional Ford - NIGHTLIFE AWARD
Winner: Libby Dalziell (St Matthews Collegiate, Masterton)
Runner Up:  Sophia Garner (Wellington Girls College)
Highly Com: Rebekah Graham (Rangiora High School)

School Section:  Macca Lodge - RECYCLED AWARD 
Winner: George Park (Bayfield High School, Dunedin)
Runner Up:  Leah Murray (Gore High School)
Highly Com: Lucy Girvan (St Hilda's Collegiate, Dunedin)

Special Awards:

MERIT AWARDS - Open Section

Viv Tamblyn (Gore) - Streetwear
Jin Ping Ye (Hagley School of Fashion, Christchurch) - Streetwear
Steven Park (Christchurch) - Sustainable
Ella van Beynen (ARA Institute of Canterbury) - Sustainable
Brittany Glassey (ARA Institute of Canterbury) - Retro 80's
Angela Christie (Gore) - Retro 80's
Vida Zelenka (Christchurch) - Retro 80's
Jennifer Cavanagh (Arrowtown) - Collections
Genaya McKenzie (ARA Institute of Canterbury) - Collections
Steve Hall (Christchurch) - Collections
Brittany Glassey (ARA Institute of Canterbury) - Avant Garde
Amanda Tangiwai (Invercargill) - Avant Garde
Jackson Smith (ARA Institute of Canterbury) - Avant Garde
Anna Balloch (Gore) - Nightlife
Xiao Ping Jones (Southern Institute of Technology) - Nightlife

MERIT AWARDS - School Section

Hannah McNabb (Mount Aspiring College)
Libby Dalziell (St Matthew's Collegiate, Masterton)
Jess Long (St Matthew's Collegiate, Masterton)
Hope Jackson (Wellington Girls College)
Gemma Sims (St Matthew's Collegiate, Masterton)
Julie Barrow (St Matthew's Collegiate, Masterton)

The Fabric Store - BEST USE OF FABRIC AWARD
Winner: Jennifer Cavanagh (Arrowtown) - Open Collections

O'Connor Richmond - BEST USE OF NATURAL FIBRE
Winner: Ruth Bucknell (Masterton) - Open Sustainable

Collective Design - GARMENT WITH THE MOST COMMERCIAL POTENTIAL
Winner: Libby Dalziell (St Matthew's Collegiate, Masterton) - School Nightlife

Farmlands/FMG Best Mens Garment
Winner: Liz Reissman (Greymouth) - Open Collections

Tohu Wines - AUAHA AWARD
Winner: Amanda Tangiwai (Invercargill) - Open Avante Garde

Heather Paterson QSM Memorial Trophy 
- BEST SOUTHLAND DESIGNER AWARD
Winner: Anna Balloch (Gore) - Open Nightlife

Southern Institute of Technology - YOUNG DESIGNER AWARD
Winner: Jackson Smith (ARA Institute of Canterbury) - Open Avante Garde

BERNINA AWARD OF EXCELLENCE - School Section
Winner: Alice Parsons (Bayfield High School, Dunedin) - School Avante Garde

MLT AWARD OF EXCELLENCE - Open Section
Winner: Vicki Taylor-Blair (Dunedin) - Open Nightlife